Aromatyczna, chrupiąca, a zarazem rozpływająca się na języku słodycz – chałwa sezamowa to dla wielu osób bardzo lubiana słodkość, która zdecydowanie poprawia nastrój w pochmurny dzień i czyni te pogodne jeszcze piękniejszymi. Na jakie okazje warto przygotować nietypowy chałwowy deser? Jak wykorzystać ten produkt w przygotowywaniu codziennych przekąsek?
Co zrobić z chałwy?
Jest to produkt o tyle „plastyczny” w kuchni, że można wykorzystać go zarówno jako ozdobę, jak i składnik różnych kremów, a nawet ciast. Klasyczne bloki chałwowe bez kawałków bakalii, na przykład te o smaku kakaowym lub waniliowym, można łączyć z gorącymi płynami, dzięki czemu zawarty w nich cukier rozpuści się i powstanie smakowity krem. Można też pokruszyć chałwę i umieścić ją na wierzchu ciasta jako naturalną ozdobę albo uformować z niej jakiś kształt – na przykład wycinając foremkami do ciastek lub ugniatając w dłoniach. Deser z chałwy z pewnością przypadnie do gustu osobom starszym, które cenią sobie takie tradycyjne, oryginalne słodkości. Dzieci natomiast zasmakują raczej w innych wyrobach chałwowych – na przykład w ciastach czy lodach. To idealny sposób na to, aby przemycić w słodyczach nieco wartościowych składników odżywczych.
Ciasto z chałwą – jak je przyrządzić?
Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie tego bliskowschodniego przysmaku są różne wypieki. Można na przykład wykorzystać chałwę do przyrządzenia kremu, którym przekładać się będzie tort albo herbatniki. Klasyczny chałwowiec idealnie nadaje się do kawy – do jego przygotowania wykorzystuje się nietypowy kakaowy biszkopt na bazie budyniu i przekłada masą z masła, mleka i tego sezamowego przysmaku. Z kolei szybki placek z chałwą to jeszcze prostszy przepis. Do jaj utartych z cukrem należy dodać mąkę i proszek do pieczenia oraz dowolny rodzaj pokruszonej chałwy, oraz olej i wymiksować do połączenia składników. To banalnie prosty deser, który sprawdzi się przy wizycie niespodziewanych gości!
Wyrazisty deser bez pieczenia dla zabieganych
Chałwowca można też przygotować w nieco innej wersji – kawowej. Biszkopty i herbatniki nasączone kawą przekłada się specjalnie przygotowanym kremem i tak powstaje ciasto z chałwą i serkiem mascarpone z kawową nutką – coś w rodzaju nietypowego tiramisu.
Co jeszcze można przygotować z chałwy?
Niech wyobraźnia Cię nie ogranicza, gdy akurat masz w domu duży blok chałwy i chcesz go rozsądnie wykorzystać. To produkt o wysokiej trwałości, dzięki użytym w nim składnikom, jednak ten oryginalny, pozbawiony konserwantów, może szybko zjełczeć. Jest na to sposób – ciasteczka z chałwą! Do zwykłych ciasteczek maślanych dołącz chałwę, rezygnując z części masła i cukru na jej rzecz, wykrój foremką odpowiednie kształty i upiecz jak zwykle – dzieci będą zachwycone! Możesz też zmiksować chałwę z klasycznymi lodami śmietankowymi domowej roboty, a nawet z jogurtem naturalnym, tworząc tym samym fantastyczny przysmak o wielu walorach odżywczych. Nie bój się eksperymentów – być może samodzielnie stworzysz z chałwy coś jeszcze ciekawszego!