Maleńkie, niepozorne nasionka o charakterystycznym aromacie potrafią w fantastyczny sposób odmienić nie tylko smak potraw, ale również podnieść ich jakość. Sezam, bo o nim mowa, ma doskonałe wartości odżywcze – dlatego warto włączyć go do swojej codziennej diety.
Jakie makroskładniki znajdują się w sezamie?
To bardzo ciekawe, roślinne źródło białka, w którym znaleźć można wiele aminokwasów niezbędnych. Znajdziemy w nim również bardzo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych, w tym bardzo pożądanych w naszej diecie omega-3. Jest to zatem z punktu widzenia dietetyki bardzo odżywczy produkt. Już niewielka ilość sezamu w diecie poprawia jego właściwości zdrowotne, właśnie z uwagi na zdrowe tłuszcze roślinne. Co istotne, sezam nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi, jest zatem korzystny do spożycia dla osób cierpiących na nadciśnienie lub zagrożonych ryzykiem wystąpienia chorób serca. A co można zrobić z sezamu? Przede wszystkim pyszną chałwę – powstającą poprzez ucieranie cukru lub miodu z miazgą sezamową. To jeden z najpopularniejszych deserów z krajów Bliskiego Wschodu, który jest niezwykle popularny również w Polsce. Tłusta, chrupiąca chałwa o bardzo wyrazistym, orzechowym smaku to produkt niezwykle sycący, głównie ze względu na zawartość tłuszczów, ale i błonnika. Czy jednak tłusta oznacza, że niewskazana dla osób dbających o linię? W tym przypadku niekoniecznie!
Sezam a odchudzanie – czy można jeść chałwę na diecie?
Te nasiona mają w 100 gramach aż 573 kilokalorie. To bardzo dużo! W połączeniu z cukrem lub miodem, które również są bardzo wysokoenergetyczne, daje to naprawdę sycący, ale również kaloryczny produkt. Poleca się ją do spożycia na diecie głównie z uwagi na bardzo dużą gęstość odżywczą, czyli wysoką zawartość składników mineralnych, witamin, tłuszczów i pełnowartościowych białek w niewielkiej gramaturze, co może pomóc zbilansować dietę pod tym względem. Powinno się jednak jeść chałwę z umiarem, w niewielkich ilościach – na przykład w ilości niewielkiej 30-gramowej kostki spożytej w ramach deseru i koniecznie uwzględnionej w bilansie kalorycznym.
Czy sezam może wspierać zdrowie?
Wiele smacznych i lubianych produktów żywnościowych można określić mianem superfoods, z uwagi na to, że zawierają dużą koncentrację korzystnych dla zdrowia składników. Powiedzieć, że sezam ma właściwości lecznicze, to trochę zbyt dużo. Nie można jednak odmówić mu mnóstwa wartości odżywczych, które bardzo pomagają w utrzymaniu dobrego zdrowia, kondycji i witalności. Ma on duże ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych działających ochronnie na układ krążenia i wspierających układ nerwowy. Zawiera też sporo wapnia budującego mocne kości i zęby, oraz żelaza dbającego o układ immunologiczny i produkcję czerwonych krwinek. Chałwa z sezamu może być więc doskonałym sposobem na to, by jeść ulubione słodycze, ale przy tym wspierać swoje zdrowie.